Kategorie
Tagi
sprzęt jeździecki treningi siatkówki kraków skoki spadochronowe Strefa Baltic https://agasport.com.pl/narty-cat-2

Otoczki

c. Otoczki. Znajdują się one na zewnątrz od ściany komórkowej. Zazwyczaj zbudowane są z polisacharydów. Tylko otoczka laseczki wąglika składa się z polipeptydu jednego aminokwasu – kwasu D-glutamino- wego. Otoczki są dobrze widoczne w mikroskopie świetlnym.

d. Przetrwalniki. Tworzenie przetrwalników ma miejsce wówczas, gdy bakterie (Bacillus, Clostridium i Sporosarcina) znajdują się w niedogodnych warunkach środowiska, jak np. odwodnienie, brak składników odżywczych. Następuje silne zagęszczenie protoplazmy oraz prawie zupełne zahamowanie przemiany materii. Błona otaczająca przetrwalniki jest bardzo odporna na działanie szkodliwych czynników. Po dostaniu się w dogodne warunki środowiska, przetrwalniki kiełkują i pojawia się wegetatywna komórka bakteryjna. Po odpowiednim zabarwieniu przetrwal-niki można oglądać w mikroskopie świetlnym. Układają się one w środku lub przy jednym z biegunów komórki.

e. Ciała zapasowe. Wewnątrz cytoplazmy występują czasem ciała zapasowe, takie jak: skrobia, glikogen lub kulki tłuszczu. Wśród bakterii chorobotwórczych dla człowieka ciała zapasowe wytwarzają maczugowce błonicy. Ciała te składają się z białka zwanego wolutyną. Ich obecność można łatwo stwierdzić po zastosowaniu odpowiedniej metody barwienia.

Leave a Reply