Skupisko bakterii

Skupisko bakterii wywiera chemotaktyczne działanie na leukocyty i w ciągu kilku minut bakterie są wychwytywane przez makrofagi lub osiadłe histiocyty, tworzące śródbłonek zatok wątroby (komórki Kup- ffera), śledziony, szpiku kostnego. W ścianie komórkowej i we. frakcji makrosomalnej bakterii jest zawarta proesteraza, która po aktywacji przyciąga fagocytujące komórki.

Po wniknięciu antygenu zaczyna się hiperplazja systemu RE, której wynikiem jest powiększenie narządów zawierających najwięcej tych komórek (powiększenie śledziony, powiększenie węzłów chłonnych i wątroby, proliferacja komórek szpiku). Powiększenie narządów jest więc objawem obrony organizmu.

a. Fagocytoza. Zależy ona od napięcia powierzchniowego bakterii i komórek fagocytującyh, od pH środowiska i obecności jonów wapnia, a przede wszystkim od tego, czy komórka mogła wejść w kontakt z cząsteczką, która ma być fagocytowana. Sfagocytowane cząsteczki zostają natychmiast otoczone wakuolą, która jednocześnie wchłania enzymy trawienne wydzielane przez ziarnistości wielojądrzastych komórek. Ziarnistości te znikają pod wpływem intensywnej fagocytozy, co może stanowić test diagnostyczny.

Leave a Reply