Sposoby wprowadzenia antygenu do organizmu

Antygen można wstrzykiwać dożylnie, podskórnie, domięśniowo, śród- skórnie, dootrzewnowo, ewentualnie podawać doustnie. U zwierząt doświadczalnych stosuje się najczęściej szczepienia dożylne i dootrzewnowe, uzyskując szybko najwyższe miana przeciwciał. Ludzi szczepi się raczej domięśniowo i podskórnie. Niektóre szczepionki, szczególnie żywe, podaje się doustnie.

Antygen wnikający do ustroju zostaje sfagocytowany przez makrofagi i ulega depolimeryzacji. Immunoglobuliny (przeciwciała) Adiuwanty

Adiuwanty (adiuvare – pomóc), są to substancje, które podane równocześnie z immunogenem zwiększają odpowiedź immunologiczną ustroju. Zatrzymują one antygen w miejscu szczepienia tworząc – skład „depot”, z którego antygen powoli się wchłania i działa przez dłuższy okres, stymulując zarówno mechanizm produkujący immunoglobuliny i immuno- cyty, jak i nieswoistą odporność organizmu przez zwiększenie żerności leukocytów i makrofagów. Najczęściej używane substancje to wodorotlenek glinu (anatoksyna błonicza), emulsja wodno-olejawa (niekompletny adiuwant Freunda) lub ta sama emulsja z domieszką prątków kwasood- pornych (kompletny adiuwant Freunda) i endotoksyny bakterii Gram- -ujemnych.

Leave a Reply